Pokazy ratownictwa


 

 

Podczas każdej dobrej Imprezy nie może zabraknąć elementów ratownictwa, z nami uczestnicy nauczą się jak pomagać by nie szkodzić.
Proponujemy różne formy aktywności ratowniczych. Zajęcia prowadzą profesjonaliści Ratownicy medyczni, zależnie od potrzeb - Strażacy, Żołnierze, Alpiniści.

 

PROPONOWANE STACJE SZKOLENIOWE

 

1. Pierwsza pomoc w wypadkach komunikacyjnych.

 

Na punkcie uczestnicy uczą się prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia pod kątem wypadków komunikacyjnych, oceny stanu poszkodowanego w samochodzie i ewakuacji z niego. Punkt wyposażony jest w okulary, które symulujące widzenie pod wpływem alkoholu.

 

2. Udzielenie pomocy poszkodowanym w utracie przytomności.

 

Osoby przybywające do tego stanowiska uczą się układania poszkodowanego w różne pozycję np. pozycję boczną, przekręcanie bezpieczne z brzucha na plecy, oraz zasad postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym.

 

3. Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z defibrylatorem.

 

Na punkcie uczestnicy uczą się podejścia do poszkodowanego, oceny jego stanu, wezwania pomocy, oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej dzieci i dorosłych wg. aktualnych wytycznych.

 

4. Nagłe zachorowania u poszkodowanych

(zawał, udar, astma, padaczka, omdlenie).

 

Uczestnicy uczą się udzielać pierwszej pomocy w przypadku zadławienia, drgawek, ataku serca, omdlenia, oraz ewakuują się różnego rodzaju sposobami. W ramach ewakuacji wykorzystywana jest deska ortopedyczna i nosze płachtowe.

 

5. Krwotok, rana, ciało obce – opatrywanie urazów.

 

Osoby przybywające na punkt uczą się postępowania w przypadku najczęściej spotykanych urazów. Zakłądają różnego rodzaju opatrunki i unieruchomienia. Co pewien czas przygotowywana jest pozoracja ratownicza z wykorzystaniem profesjonalnych środków do charakteryzacji urazów, gdzie uczestnicy udzielają pierwszej pomocy.

 

6. Co robić gdy płonie samochód, lub biuro ?

 

Uczestnicy ćwiczą użycie gaśnic, koca gaśniczego i działania w zadymieniu. Na punkcie występuje również spartakiada pożarnicza na której uczestnicy przebierają się w dwóch grupach na czas w ubranie strażackie i pokonują tor przeszkód.

 

Ratownictwo specjalne, dodatkowo możemy zorganizować pokazy:

 

1. Ratownictwa wysokościowego ze ścianką (konstrukcja na stelarzu lub nadmuchiwana masywna 7m),
2. WOPR - ratownictwa wodnego nad zbiornikiem wodnym,
3. OSP - pokaz straży pożarnej z udziałem płonącego samochodu,
4. Medycyna pola walki – jak to robią żołnierze,
5. BLS AED - Pierwszej pomocy.